Skip to content

Październik 25, 2010

1

Kulki życia

„Wyobraźcie sobie życie jako grę, która polega na żonglowaniu pięcioma kulkami. Można nadać im następujące nazwy: praca, rodzina, zdrowie, przyjaciele i znajomi, sprawy duchowe. Wszystkie musicie utrzymać w powietrzu. Szybko zrozumiecie, że pracę symbolizuje kulka z gumy. Gdy ją upuścicie, odbije się i złapiecie ją ponownie. Jednak pozostałe cztery piłki – rodzina, zdrowie, przyjaciele i sprawy duchowe – zrobione są ze szkła.

Gdy któraś z nich wymknie się z rąk, może zostać w nieodwracalny sposób zarysowana, uszkodzona lub nawet rozbita. Nigdy już nie będzie taka sama. Musicie to zrozumieć i dążyć do osiągnięcia w życiu równowagi.”

Słowa te wypowiedział Briana Dyson, były wiceprezes i dyrektor operacyjny Coca –Cola. Przytaczam je, bo czasami osoby, którzy tracą pracę albo muszą ją zmienić, traktują tę zmianę jako „ koniec świata”. Ta sytuacja potrafi ich tak przytłoczyć, że zapadają w marazm i poczucie beznadziei, odsuwają się od najbliższych, przez co gotują im ciężkie przeżycia i nadużywają ich cierpliwości. Zapominają o zdrowiu, wpadają w używki, niezdrowe nawyki i eliminują ze swojego życia ruch. Osiadają w fotelu. Do tego myślą, że przegrali, więc unikają innych i nie chcą utrzymywać z nimi kontaktu. Tracą siły.

A praca, cytując Dysona, jest przecież tylko gumową kulką, o czym nasi klienci zapominają. Tak bardzo się na niej koncentrują, że wymykają się im spod kontroli inne kulki. I kiedy praca wraca na horyzont, okazuje się , że w międzyczasie stracili coś, czego odbudowanie staję się o wiele trudniejsze niż poszukiwanie nowego zatrudnienia. Dla niektórych niestety są szklane kulki, które rozbiły się na zawsze…

1 Comment Post a comment
  1. paź 25 2010

    Bardzo trafne porównanie.

    Odpowiedz

Share your thoughts, post a comment.

(required)
(required)

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments